Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Kuncewiczowa (1895-1989) przychodzi na świat w Samarze, jednak już jako 5-letnia dziewczynka przeprowadza się wraz z rodzicami do Warszawy, a w 1906 do Płocka, gdzie ojciec przyszłej pisarki, Józef Szczepański, otwiera polską szkołę. Tu Maria uczęszcza na prywatne pensje i w wieku 18 lat otrzymuje dyplom nauczycielki domowej. Młoda panna Szczepańska wyjeżdża na studia językoznawcze i literaturoznawcze do Nancy we Francji, ale już po roku – w 1914 – powraca w rodzinne strony. Podejmuje roczną naukę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, by wreszcie przenieść się do Warszawy i tam rozpocząć studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jej wielką fascynacją jest muzyka. Równolegle do fascynacji literaturoznawczych rozwija zainteresowania operowe jako uczestniczka zajęć prowadzonych przez warszawskie konserwatorium. Podejmuje także pierwszą pracę jako tłumaczka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Jej debiut pisarski ma miejsce w 1918 r., kiedy w „Pro Arte et Studio” ukazuje się opowiadanie pt.: „Bursztyny”. Kolejne opowiadanie, „Przymierze z dzieckiem”, zostaje opublikowane w 1926 r. W tym samym roku Maria Kuncewiczowa debiutuje jako powieściopisarka. Do rąk czytelnika trafia „Tseu-Hi władczyni...

Podobne wypracowania