Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Przyboś - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wymieniając twórców Awangardy Krakowskiej, nie można zapomnieć o Julianie Przybosiu, którego wkład w rozwój tej grupy poetyckiej jest nie do przecenienia. Co więcej, będąc twórcą o szerokich horyzontach myślowych, potrafił on tworzyć dzieła nie ograniczające się wyłącznie do nurtu awangardowego.

Przyszły twórca „Równania serca” urodził się w 1901 roku. Mimo iż miał pochodzenie chłopskie, fascynował się literaturą od najmłodszych lat. Dojeżdżał ze swojej wsi (Gwoźnica) do szkoły w Rzeszowie i jeszcze przed osiągnięciem pełnoletniości zadebiutował w czasopiśmie „Zaranie”. Lata nauki przerwała wojna polsko-bolszewicka (1919-1920), w której Przyboś postanowił brać udział z własnej woli. Szczęśliwie nie odniósł poważniejszych obrażeń, dlatego po zakończeniu działań wojennych mógł kontynuować kształcenie się wstępując w szeregi studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako przyszły pisarz zaczął studiować polonistykę, a dodatkowo filozofię. Równocześnie kontynuował drukowanie swoich utworów w rozmaitych czasopismach.

Jednak dla Przybosia były to jedynie mało znaczące wprawki literackie. Za swój prawdziwy debiut uważał publikację jednego ze...

Podobne wypracowania