Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Denis Diderot - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Denis Diderot urodził się 5 października 1713 roku w miejscowości Langres, we Francji. Był twórcą okresu oświecenia, którego dzieła wzbudzały wiele emocji. Był człowiekiem bardzo uzdolnionym, który sprawdzał się na wielu płaszczyznach. Nie chciał tworzyć według utartych schematów, poszukiwał nowych forma wyrazu. Snuł rozważania na temat dramatu. Uważał on, że gatunek ten powinien znajdować się między komedią a tragedią, zamiast stanowić odrębną, oderwaną od pozostałych, całość. Tworzył dzieła teoretyczno-literackie. W tych właśnie wypowiedział się na temat nowej teorii dramatu. Mowa o utworach pt.: „O poezji dramatycznej” (1754) oraz „Rozmowy o Synu naturalnym” (1761).

Autor „Kubusia Fatalisty i jego pana” podjął się dużego, aczkolwiek ciekawego przedsięwzięcia – był pomysłodawcą i redaktorem „Encyklopedii”. Miała ona zawierać myśli dotyczące społeczeństwa, filozofii i etyki doby oświecenia. Współpracownikiem Diderota był Jean d'Alembert – z wykształcenia matematyk. Prace rozpoczęły się w roku 1745 i trwały do roku 1772. Były one kilkakrotnie przerywane, gdyż Diderot został aresztowany. Podobnie jak miało to miejsce również w roku 1749. Zarzuty zawsze dotyczyły tej samej...

Podobne wypracowania