Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Futuryzm jako technika artystyczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Futuryzm narodził się na początku XX wieku we Włoszech w odpowiedzi na kulturalny marazm, jaki zawładnął tym krajem na przestrzeni kilku wieków wstecz, oddając Francji pozycję wiodącą w praktycznie wszystkich dziedzinach sztuki. Podstawowym założeniem nowego ruchu była więc całkowita deprecjacja przeszłości i zapatrzenia w pomnikowe dzieła poprzednich pokoleń – sztuka miała był tworzona z myślą o dziś, bowiem jutro zawarte w niej idee były już nieaktualne wobec nieustannie pędzącego do przodu świata. Proponowano zniszczenie wszystkiego, co wiąże się z przeszłością i przeszkadza w patrzeniu w przyszłość: bibliotek, muzeów, uniwersytetów, zabytków architektonicznych.

Taka koncepcja wiązała się z kultem młodości, energii, z fascynacją nowoczesną cywilizacją i jej wytworami. Futuryści gloryfikowali więc miasto z jego fabrykami, tłumem i skomplikowaną maszynerią, tu zaś szczególnym kultem obdarzali samochód jako kwintesencję ogromnego postępu cywilizacyjnego, jaki dokonał się na początku XX wieku. Wynikały stąd również nowe zainteresowania tematyczne poezji i sztuk plastycznych, które zwracały się w stronę materializmu, uznając przedmioty codziennego użytku za godne twórczego opracowania. W sferze literatury...

Podobne wypracowania