Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian - ogólna charakterystyka twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Leśmian to poeta, którego twórczość jest szczególnie charakterystyczna. Jego język, styl oraz światy jakie kreuje w swoich wierszach, pozwalają odróżnić je od dzieł innych autorów. Scharakteryzujmy pokrótce jego twórczość.

Język używany przez tego poetę jest bardzo specyficzny. Stosuje on wiele neologizmów, często korzysta z ludowej stylizacji. Tworzone przez niego słowa nabierają zupełnie nowego wymiaru semantycznego, często dokładniej odnosząc się do przedstawionej sytuacji niż wyrazy znajdujące się w zasobach słownikowych. „Bezpożytek”, „nietrwanie” – te terminy sugerują istnienie czegoś, czego nie ma. Konwencja nakazuje mówienie, że nie ma pożytku albo coś nie trwa. Automatycznie słowa te zostają przeniesione do sfery niebytu. Używając słów „bezpożytek”, „nietrwanie”, poeta nadaje im zupełnie inny wymiar. Także stylizacja językowa jest charakterystyczna dla twórczości Leśmiana i przybliża wiele jego dzieł do ballad. W „Dusiołku” pojawia się wiele potocyzmów oraz wyrazów charakterystycznych dla języka ludowego.

Tematy poruszane przez Bolesława Leśmiana również stanowią o indywidualnym wymiarze...

Podobne wypracowania