Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cyprian Kamil Norwid „Bema pamięci żałobny rapsod”, „Fortepian Chopina” - Hołd złożony wielkim Polakom w wierszach Norwida

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Bema pamięci żałobny rapsod” oraz „Fortepian Chopina” to wiersze poświęcone sylwetkom wybitnych ludzi. Ukazują nieśmiertelność sztuki i idei w kontekście śmierci człowieka. Pamięć i dzieło pozostają żywe na wieki. Często dopiero przyszłość właściwie ocenia wielkich twórców i bohaterów. Oddaje im należny hołd.

Tytułowy fortepian Szopena to symbol doskonałości sztuki. Instrument, na którym grał i tworzył wielki kompozytor, symbolizuje całą jego twórczość i jej losy. Pierwsze trzy strofy wiersza poświęcone są osobie Szopena, jego ostatnim dniom. Norwid snuje wspomnienia w monologu skierowanym bezpośrednio do zmarłego przyjaciela: „Byłem u Ciebie w dni te, przedostatnie, / Gdy podobniałeś -- co chwila, co chwila – / Do upuszczonej przez Orfeja liry, / W której się rzutu-moc z pieśnią przesila”. Przywołuje obraz chorego kompozytora, którego bladość zlewała się z klawiaturą fortepianu. Jednak nastrój nadciągającej śmierci zostaje przełamany, już w tej opisowej części, głębokim przekonaniem o nieśmiertelności sztuki, a poprzez sztukę także twórcy: „-- Gdy życia koniec szepce do początku: <<Nie stargam Cię ja -- nie! -- Ja, u-wydatnię!...>>”.

W...

Podobne wypracowania