Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Marcin Kozera” - opracowanie, problematyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Książka Marii Dąbrowskiej porusza niezwykle ważne problemy dotyczące indywidualizmu jednostki, ale przede wszystkim rozważa kwestie społeczne i polityczne.

Głównym, a zarazem tytułowym, bohaterem powieści jest Marcin Kozera. Chłopiec wraz z ojcem mieszka w Londynie. Tam się urodził i wychowywał. Wielka Brytania jest dla niego jedynym domem, jaki zna. Mówi po angielsku, zna historię tego kraju, niewiele wie o Polsce, z której pochodzą jego rodzice i przodkowie. Wszystko to zmienia się z upływem lat, zwiększa się świadomość narodowa chłopca.

Kiedy Marcin miał dwanaście lat, ojciec zapisał go do polskiej szkółki, gdzie uczniowie poznawali historię Polski oraz swój język ojczysty. Bohater snuje refleksje dotyczącego swojego pochodzenia i stwierdza, iż jest Polakiem, bo tam urodzili się jego dziadkowie i rodzicie. Zaczyna zauważać, że choć nie zna dobrze języka polskiego, czuje, iż tam, gdzieś daleko, jest jego prawdziwy dom.

Poprzez konstrukcję głównego bohatera, autorka przedstawia problem poszukiwania własnej drogi życiowej, tożsamości, odkrywania własnych racji i przekonań. Młody człowiek stanął przed niezwykle trudnym zadaniem, bardzo chciał zdobyć wiedzę o swojej ojczyźnie i sobie samym. Jednocześnie dostrzegamy...

Podobne wypracowania