Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Marcin Kozera” - opracowanie, problematyka

Książka Marii Dąbrowskiej porusza niezwykle ważne problemy dotyczące indywidualizmu jednostki, ale przede wszystkim rozważa kwestie społeczne i polityczne.

Głównym, a zarazem tytułowym, bohaterem powieści jest Marcin Kozera. Chłopiec wraz z ojcem mieszka w Londynie. Tam się urodził i wychowywał. Wielka Brytania jest dla niego jedynym domem, jaki zna. Mówi po angielsku, zna historię tego kraju, niewiele wie o Polsce, z której pochodzą jego rodzice i przodkowie. Wszystko to zmienia się z upływem lat, zwiększa się świadomość narodowa chłopca.

Kiedy Marcin miał dwanaście lat, ojciec zapisał go do polskiej szkółki, gdzie uczniowie poznawali historię Polski oraz swój język ojczysty. Bohater snuje refleksje dotyczącego swojego pochodzenia i stwierdza, iż jest Polakiem, bo tam urodzili się jego dziadkowie i rodzicie. Zaczyna zauważać, że choć nie zna dobrze języka polskiego, czuje, iż tam, gdzieś daleko, jest jego prawdziwy dom.

Poprzez konstrukcję głównego bohatera, autorka przedstawia problem poszukiwania własnej drogi życiowej, tożsamości, odkrywania własnych racji i przekonań. Młody człowiek stanął przed niezwykle trudnym zadaniem, bardzo chciał zdobyć wiedzę o swojej ojczyźnie i sobie samym. Jednocześnie dostrzegamy tu zagadnienia dotyczące patriotyzmu. Ludzie, którzy żyli na obczyźnie, nie zapomnieli o swoim kraju, myśleli o nim, wierzyli, że kiedyś tam wrócą. Postawę patriotyczną widać w zachowaniu Marcina, który nieustannie dążył do tego, by nauczyć się języka i historii kraju. Patriotką była też bez wątpienia nauczycielka chłopca w polskiej szkółce, której celem było wyposażenie uczniów w jak najlepszą i najrzetelniejszą wiedzę.

Maria Dąbrowska w swojej książce ukazuje także losy Polaków żyjących na emigracji, w tym przypadku w Wielkiej Brytanii. Dowiadujemy się, że przybywający tam rodacy mieszkali i pracowali w bardzo złych warunkach. Większość z nich zatrudniała się w fabryce, ich praca była ciężka i znojna. Zamieszkiwali oni brudne, zniszczone budynki, dzielnice polskie były smutne i szare. Rodzicie nie mieli czasu, aby zająć się dzieci, a co dopiero uczyć ich ojczystego języka. Dzięki powieści Marii Dąbrowskiej możemy poznać realia ówczesnych czasów, niezwykle ciężkich i trudnych.

Powieść „Marcin Kozera” to doskonały przykład książki, którą powinien przeczytać każdy Polak. Ukazuje ona problem jednostki, jednostki w konfrontacji ze swoimi korzeniami, a także – a może przede wszystkim – polskiego społeczeństwa na emigracji.

Podobne wypracowania do Maria Dąbrowska „Marcin Kozera” - opracowanie, problematyka