Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Makbet” - Makbet jako władca i tyran - rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Makbet” Williama Szekspira to tragedia opowiadająca o zgubnych meandrach władzy. Tytułowy bohater zostaje uwięziony w błędnym kole, z którego nie potrafi się wydostać. To właśnie sprawowanie rządów staje się jego największą obsesją popychającą go do kolejnych haniebnych uczynków.

Makbet zostaje królem Szkocji dzięki popełnionemu morderstwu. Długi czas zmaga się ze swoim sumieniem, jednak ostatecznie postanawia uśmiercić Dunkana i zająć jego miejsce, chociaż prawowitymi dziedzicami tronu są synowie panującego. Nie bez wpływu na jego decyzję jest żądna władzy Lady Makbet, która wywiera wielką presję na małżonka. Ostatecznie dochodzi do zamachu, a taki początek rządów Makbeta zwiastuje, że nie będzie to dobry król. Przecież wśród jego motywów nie znajdowało się dobro państwa, ale jedynie osobista korzyść.

Popełniona zbrodnia zupełnie zmienia tytułowego bohatera. Ze szlachetnego rycerza i wiernego poddanego staje się on obsesyjnie pragnącym zachować władzę uzurpatorem. W tym celu posuwa się do tego, co już raz uczynił - jego drogą stają się kolejne morderstwa. Najpierw postanawia wyeliminować Banka (swego przyjaciela) i jego syna. U podłoża tej zbrodni znajdują się podejrzenia rycerza oraz przepowiednia,...

Podobne wypracowania