Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia - Arka Noego - interpretacja i streszczenie opowieści biblijnej

Opowieść o Arce Noego znajdujemy w Starym Testamencie, w Księdze Rodzaju. Ukazuje ona potop zesłany za karę przez Boga.

Noe był wierzącym i uczciwym człowiekiem. Pan doceniał to i postanowił ocalić go i jego rodzinę z potopu. Potop miał być karą dla ludzi żyjących na świecie, ponieważ postępowali niegodnie, byli źli i nieuczciwi. Wszyscy mieli zginąć, aby po powodzi powstało nowe i lepsze życie. Tylko Noe z żoną i dziećmi mieli przeżyć tę katastrofę. Było to ze strony Pana wyrazem ogromnej miłości do tych ludzi oraz wdzięczności za ich oddanie. Jednocześnie zauważamy, jak gniewny był starotestamentowy Bóg, który aż tak srogo i okrutnie ukarał ludzi.

Mężczyzna miał zbudować arkę według zaleceń Pana i umieścić w niej zwierzęta – z każdego gatunku samca i samicę, aby potem mogły się rozmnażać. Noe posłuchał Boga. Razem z rodziną przeżył powódź i brał udział w tworzeniu nowego świata.
   
Historia ta ukazuje zarówno motyw winy i kary, jak również nagrody. Bóg ukarał ludzi za ich niegodziwość i brak wdzięczności, ale nagrodził Noego za jego dobre serce. Kwestia moralności i odpowiedniego zachowania dotyczy wszystkich ludzi, także i nas żyjących współcześnie. To stara prawda, że za dobro człowiek zostaje doceniany i nagrodzony, a za zło ukarany.
   
W opowieści można odnaleźć wiele symboli. Arka zbudowana przez Noego jest symbolem ocalenia, a zebrane w niej zwierzęta są znakiem nowego życia. Natomiast potop to kara, którą Bóg wymierzył w złych ludzi. Sam Noe jest człowiekiem, który został wybrany na ojca wszystkich nowych ludzi. To zaszczytna i bardzo odpowiedzialna rola. Bóg wierzył w jego miłość i szczerość. Ufał, że właśnie on podoła powierzonemu mu zadaniu.
   
Historia Noego i jego Arki jest bardzo wartościowa, ponieważ dzięki niej poznajemy uniwersalne i ponadczasowe prawdy. Biblia często nazywana jest najważniejszą księgą w dziejach kultury. To prawda, bo dzięki niej poznajemy historie, jakich nie odnajdziemy w kronikach ani podręcznikach historycznych. Dzieje Noego są istotne, gdyż mężczyzna ten zbudował nowy świat powstały po strasznej katastrofie.

Podobne wypracowania do Biblia - Arka Noego - interpretacja i streszczenie opowieści biblijnej