Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Katarynka” - przedstaw znaczenie punktu kulminacyjnego w noweli „Katarynka”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowela, jako gatunek literacki, posiada swoje charakterystyczne cechy. Są to: zwarta, jednowątkowa akcja, ograniczenie luźnych epizodów, komentarzy i opinii narratora, drugoplanowych postaci oraz opisów przyrody. W noweli zazwyczaj wyraźnie zaznaczony jest punkt kulminacyjny oraz puenta (pointa).

Punkt kulminacyjny to wydarzenie w utworze, które ma istotny wpływ na całą fabułę oraz zachowanie głównego bohatera. W punkcie kulminacyjnym zbiegają się wszystkie wątki noweli, ujawniają się siły działające oraz cel ich zbiegów. Punkt kulminacyjny poprzedza zazwyczaj bezpośrednie rozwiązanie akcji. Jest to moment najwyższego napięcia w utworze (definicja: Popławska Anna, „Słownik motywów literackich”).

W „Katarynce” Bolesława Prusa punktem kulminacyjnym jest koncert kataryniarza na podwórzu adwokata Tomasza. Jest to moment, w którym losy głównego bohatera i niewidomej dziewczynki splatają się i wzajemnie na siebie wpływają.

Pan Tomasz, emerytowany prawnik ubóstwiał sztukę, szczególnie malarstwo i muzykę. Był człowiekiem spokojnym, łagodnym i cichym. Mieszkał w przepięknej posiadłości. Był starym kawalerem. Pracując w gabinecie często obserwował małą dziewczynkę...

Podobne wypracowania