Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Karpiński „Laura i Filon” jako sielanka sentymentalna. Cechy sielanki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sielanka to gatunek, którego początki sięgają starożytności. W polskiej literaturze występuje już w literaturze staropolskiej, ale największy okres jej rozkwitu to epoka oświecenia. Były one mocno zróżnicowane, dlatego trudno nawet dziś określić, jaka powinna być typowa sielanka. Są jednak cechy charakterystyczne niemal dla wszystkich utworów reprezentujących ten gatunek.

Już w staropolszczyźnie sielanka posiadać miała dwa plany: pierwszy, w którym prezentowana była osoba mówiąca i sceneria wypowiedzi oraz drugi – będący już samą wypowiedzią głównego bohatera lub bohaterów. Ten drugi plan stopniowo stawał się ważniejszy, stanowił główną część utworu.

Takie rozwiązanie zastosowane zostało w utworze „Laura i Filon” Franciszka Karpińskiego. Składa się on głównie z wypowiedzi bohaterów. Początkowo jest to monolog Laury przygotowującej się do spotkania z ukochanym i prezentującym jej uczucia, gdy nie zastaje go w umówionym miejscu. Potem forma wypowiedzi przekształca się w dialog miedzy dwojgiem bohaterów. W utworze występuje właściwie tylko jedna strofka o charakterze narracyjnym – pozostałość ze wspomnianego planu pierwszego.

Kolejną cechą sielanki są...

Podobne wypracowania