Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kordian jako bohater werteryczny. Scharakteryzuj

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kordian jest tytułowym bohaterem dramatu Juliusza Słowackiego, który powstał w 1833 r. w Szwajcarii. Nieco ponad pół wieku wcześniej - w 1774 r. opublikowana została powieść epistolarna Johanna Wolfganga von Goethego - „Cierpienia młodego Wertera”. To właśnie jej bohater stał się pierwowzorem wielu głównych postaci literackich epoki romantyzmu. Przyjrzyjmy się, jak silne są analogie między bohaterem Goethego a tym skonstruowanym przez Słowackiego.

Kordiana poznajemy, kiedy ma piętnaście lat. Jednak daleko mu do obrazu beztroskiego młodzieńca. Jest on człowiekiem bardzo mocno skupionym na własnym wnętrzu i przeżywającym miłosne załamanie. Owocuje to postawą zamkniętą i mocno refleksyjną. Dodatkowo bohater odcina się od zewnętrznego świata, nie dostrzega w nim niczego, co mogłoby go zainteresować i napełnić jego życie. Właśnie pod tym względem przypomina Wertera, który pozbawiony odwzajemnionej miłości, zaczął odbierać świat jako miejsce puste i bezbarwne.

Obydwaj bohaterowie przeżywają tzw. weltschmerz, czyli ból istnienia, ból świata. Poszukują wielkiej idei, która przywróci życiu sens. Dla postaci z dzieła Goethego jest to miłość, natomiast Kordian zwraca się raczej ku dokonaniu jakiegoś bohaterskiego...

Podobne wypracowania