Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Średniowiecze - „Epoka krzyża i miecza” - wyjaśnij to określenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Religia i wojna - te dwie siły zdecydowanie zdominowały ludzkie życie w średniowieczu. Rzadkością nie były także wojny religijne, łączące obydwa aspekty. W każdym razie egzystencja w tej epoce toczyła się w cieniu atrybutu wiary i atrybutu wojny.

W wiekach średnich granice państwowe dopiero się kształtowały, a już wtedy każdy pragnął posiadać jak najwięcej. Grabieżcze wyprawy czy podboje nie były rzadkością. Wojny były naprawdę wielkim zagrożeniem. Najbardziej cierpiała przez nie ludność chłopska, która musiała produkować wystarczająco dużo jedzenia, by utrzymać wielkie oddziały. Wielkie bitwy rozgrywały się na zachodzie, gdzie Frankowie odpierali wojska arabskie (bitwa nad rzeką Orbieu 793). Nie inaczej było na wschodzie, gdzie nowopowstałe państwo polskie, zaczęło budzić rosnące zainteresowanie Niemców (bitwa na Psim Polu-1109, obrona Głogowa-1109). Bardzo częstym zjawiskiem były także wojny domowe, toczone między wasalami a ich zwierzchnikami (bitwa pod Vlaardingen-1018). Były one szczególnie niebezpieczne, ponieważ nie tylko rujnowały państwo, ale i doprowadzały do bratobójczych starć. W latach 1337-1453 trwała wojna stuletnia, był to pierwszy konflikt o zasięgu ogólnoeuropejskim. Walki odbywały się nie tylko między Anglikami i Francuzami,...

Podobne wypracowania