Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kasprowicz „Na wzgórzu Śmierci” - interpretacja i analiza dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Jana Kasprowicza pt.: „Na wzgórzu śmierci” jest wspaniałym studium zmagań cierpiącej duszy, która z jednej strony nie może oprzeć się pokusie grzechu, z drugiej zaś ma świadomość, że z każdą chwilą oddala się od źródła światła i miłości którym jest Bóg.

Poeta czerpie z historii męczeńskiej śmierci Chrystusa, przedstawia ją jednak w oryginalny, niespotykany dotąd w literaturze sposób. Prócz pasji Jezusowej podejmuje również problematykę złożoności ludzkiej psychiki, dążności człowieka do dobra, jego zmagań z samym sobą, jego wątpliwości zatruwających życie, budzących niepokój, lęk oraz przemożnej siły zła, która nieustannie czyha, by przeciągnąć kolejne dusze na swoją mroczną stronę.

Utwór rozpoczyna się od dramatycznych łkań duszy wygnanej z Raju, która szuka ukochanego Lucyfera. Jest spragniona jego obecności, jego uścisków, powoduje nią pożądanie i strach przed samotnością. Dalej pojawiają się dwaj mężczyźni toczący zażartą rozmowę na temat własnych wahań, lęków i mającej nastąpić śmierci Chrystusa. Jego imię nie pada w tekście ani razu, jednak odbiorca bez problemu domyśla się, kim jest pokorny Syn Boży, który wybiera śmierć w imię...

Podobne wypracowania