Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Paweł - Nawrócenie św. Pawła - opis, opracowanie

Losy Pawła z Tarsu, autora większości listów, które wchodzą w skład Nowego Testamentu, są opisane w Dziejach Apostolskich. Apostoł – początkowo przeciwny wyznaniu chrześcijańskiemu – przeszedł gruntowną przemianę. Jako nawrócony i ochrzczony, gorliwy wyznawca Chrystusa, odbył trzy podróże misyjne po Europie i Azji mniejszej. Był więziony za swoją działalność misyjną. Po uwolnieniu kontynuował ewangelizację – po pożarze Rzymu został skazany na śmierć i ścięty w trakcie prześladowanie chrześcijan.

Św. Paweł urodził się na początku naszej ery, a w młodości nosił imię Szaweł. Był faryzeuszem i gorliwym prześladowcą chrześcijan. Wyznawał gorliwie swoją wiarę, uczestniczył w kamieniowaniu Szczepana. Rok później udał się w podróż do Damaszku, aby dostarczyć listy polecające aresztowanie chrześcijan.

W trakcie tej podróży ma miejsce przemiana Szawła. Przyszłego świętego nagle oślepiła niezwykła światłość. Niewierny padł na ziemię, a wtedy usłyszał głos pochodzący z nieba: „Szawle, Szawle, dlaczego mnie prześladujesz?” Oniemiały zapytał, do kogo należy ów głos. „Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić”. Towarzysze Pawła byli zdumieni rozgrywającym się wydarzeniem nie mniej niż sam przyszły apostoł. Dzieje Apostolskie podają, że Paweł przez trzy dni po usłyszeniu głosu Boga nic nie widział ani nic nie pił.

Ten moment był najważniejszy w życiu św. Pawła. Stanowił on granicę pomiędzy aktywnym życiem zgodnie z wymogami prawa, życiem faryzeusza, a życiem w łasce Jezusa Chrystusa, którego głównym celem i radością było głoszenie ewangelii wszystkim wyznawcom. Przemiana Szawła była nagła i zdecydowana, na jej znak przybiera nowe imię: Paweł oraz przyjmuje w Damaszka chrzest z rąk Ananiasza. Byłe prześladowca chrześcijan zdobywa zaufanie apostołów, Piotra i Jakuba, a po kilku latach wyrusza w pierwszą podróż misyjną.  

Podobne wypracowania do Św. Paweł - Nawrócenie św. Pawła - opis, opracowanie