Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dante „Boska komedia” - cechy średniowiecza i renesansu w „Boskiej komedii” Dantego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Boska komedia” powstawała przez wiele lat, jednak zamyka się w ramach pierwszej połowy XIV wieku. Formalnie przynależy więc do epoki średniowiecza, choć owo przyporządkowanie nie jest jednoznaczne. Ramy czasowe okresów literackich są oczywiście płynne, wyznaczają je same utwory, a nie jakaś niezależna odgórna siła. I właśnie dzieło Dantego jest takim utworem, który zwiastuje przełom w literaturze. Fakt, że współistnieją w nim motywy i poglądy charakterystyczne dla średniowiecza i renesansu, świadczy o tym, iż literatura znajdowała się u progu nowej epoki. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym znamionom czasów.

Typowe dla średniowiecznej literatury, a szerzej - całej ówczesnej działalności artystycznej było zacięcie dydaktyczne. Sztuka miała za zadanie pouczać. Pokazywać, jak należy właściwie żyć. Właściwie znaczy zaś pobożnie. To druga znamienna cecha tego okresu - religijność. Obie te właściwości są obecne w „Boskiej komedii”' jest ona i religijna, i dydaktyczna. Cała treść dotyczy wędrówki po zaświatach ściśle chrześcijańskich. Nie ma tu miejsca na ekumenizm. Wśród zbawionych znajdują się tylko ochrzczeni wyznawcy jedynego Boga. Mahomet został umieszczony w piekle, podobnie zresztą jak wszyscy,...

Podobne wypracowania