Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Barok - Charakterystyka baroku - wizja człowieka i jego życia w baroku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Barok zrodził się we Włoszech, gdzie już w XVI wieku istniały tendencje sprzeciwiające się wcześniejszej myśli renesansowej, zmierzch epoki natomiast datuje się na XVIII wiek.

Nazwa tego terminu wzięła się od włoskiego słowa „barocco” oznaczającego perłę o dziwnym, nieregularnym kształcie. Właśnie w taki sposób barok był postrzegany przez ludzi na skraju epok jako coś wymyślnego, udziwnionego, nienaturalnego.

Światopogląd ludzi tworzących w baroku w znaczący sposób różnił się od odrodzeniowego, co było spowodowane rozmaitymi zawirowaniami na scenie religijnej i politycznej. Wojna trzydziestoletnia, kontrreformacja, zmiany polityczno-ustrojowe oraz niestabilne gospodarki wielu państw europejskich nie sprzyjały stabilności i zachęcały do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania egzystencjalne.

Człowiek nie czuje się już bezpiecznie w zamieszkiwanym przez siebie świecie. Koncepcje Boga jako wielkiego budowniczego i dążenie do harmonii, która ma zapewniać szczęście ewoluują. Z jednej strony występują próby racjonalnego poznania Najwyższej Istoty (filozofia Blaise’a Pascala, która jednak wykluczała możliwość rozumowego dosięgnięcia Boga), z drugiej kształtował się mistycyzm kładący nacisk...

Podobne wypracowania