Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Clement Attlee - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Clement Richard Attlee to polityk brytyjski, który był premierem Wielkiej Brytanii w latach 1945–1951. W okresie 1940–45 był członkiem gabinetu wojennego Winstona Churchilla. Reprezentował Wielką Brytanię na Konferencji Wielkiej Trójki w Poczdamie. 

Urodził się 3 stycznia 1883 roku w Londynie jako syn prawnika. Edukację rozpoczął na Uniwersytecie Oxfordzkim, gdzie studiował historię nowożytną. Pracował jako manager w dużej korporacji. W 1908 roku wstąpił do Niezależnej Partii Pracy.

Podczas I wojny światowej służył w wojsku, walczył na półwyspie Gallipoli, został ranny podczas bitwy pod El Hanna. Po wojnie został burmistrzem okręgu miejskiego Stepney.

Następnie dostał się do Izby Gmin, od razu został parlamentarnym sekretarzem lidera Partii Pracy. Kiedy partia objęła rządy, Attlee został podsekretarzem stanu w ministerstwie wojny. W 1927 roku został członkiem międzypartyjnej komisji badającej możliwość nadania autonomii w Indiach. 

Po kilku latach powrócił do rządu i został kanclerzem w drugim gabinecie MacDonalda. W 1931 Attlee objął stanowisko wiceprzewodniczącego partii. W trakcie II wojny światowej sprzeciwiał się polityce dozbrojenia armii, stał się krytykiem rządowej polityki appeasementu. 

W...

Podobne wypracowania