Walery Sławek - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Walery Sławek to polski polityk, działacz niepodległościowy i pułkownik Wojska Polskiego. Był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej oraz organizacji paramilitarnych w Galicji. Urodził się 2 listopada 1879 roku w zubożałej rodzinie szlacheckiej herbu Prus we wsi Strutynka na Podolu. Edukację rozpoczął w gimnazjum w Niemirowie, a następnie ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie. Był również słuchaczem uniwersytetu latającego. W 1900 roku wstąpił do PPS.
W czasie rewolucji w 1905 Walery Sławek należał do grupy czołowych konspirantów Organizacji Bojowej PPS. Był uczestnikiem wielu akcji bojowych, za co został uwięziony w Cytadeli Warszawskiej. Po rozłamie PPS-u znalazł się wraz z Piłsudskim we Frakcji Rewolucyjnej. Już w 1909 roku był aresztowany za działalność w Związku Walki Czynnej, z więzienia wyszedł po dwóch tygodniach.
W czasie I wojny światowej pomagał Piłsudskiemu w przygotowywaniu działań zbrojnych, był również oficerem brygady. W latach 1914–1915 był oficerem Legionów Polskich, w 1916–1917 działaczem w Polskiej Organizacji Wojskowej i Centralnym Komitecie Narodowym w Warszawie. Po 1918 roku był oficerem do zadań specjalnych, zatem prowadził działania zmierzające do przygotowania przewrotu majowego. Od 1928 roku był prezesem Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem (BBWR).
Następnie Walery Sławek dostał się do parlamentu, był posłem i przewodniczącym polskiego koła BBWR. W latach 1930–1931 oraz 1935 był marszałkiem sejmu. Sławek pracował nad konstytucją kwietniową. Na Zjeździe Legionów przedstawił założenia nowej ustawy zasadniczej, która zakładała solidaryzm społeczny. Sławek popełnił samobójstwo o tej samej godzinie, w której nastąpił zgon Józefa Piłsudskiego. Jest postacią kontrowersyjną w historii Polski. Przez jednych jest postrzegany jako patriota, obywatel i działacz społeczny i niepodległościowy. Przeciwnicy sanacji zauważają jego fanatyczne oddanie się Piłsudskiemu, aż do chwili jego śmierci, niechęć wobec partii i demokracji.
Podobne wypracowania do Walery Sławek - biografia, życiorys
- Kryzys kubański (1962) - przebieg, skutki. Opracowanie
- Plan Marshalla - postanowienia, skutki. Opracowanie
- Tanzimat - definicja, opracowanie, charakterystyka okresu
- I kryzys berliński - blokada Berlina. Opracowanie
- Konwencja z Lugano - postanowienia. Opracowanie
- Osama bin Laden – biografia, życiorys
- David Ben Gurion - biografia, życiorys
- Deklaracja Balfoura - założenia, opracowanie
- Doktryna Trumana - znaczenie, opracowanie
- Konwencja paryska (1972) - postanowienia
- Kazimierz Bartel - biografia, życiorys
- Iwan Majski - biografia, życiorys
- Antoni Ponikowski - biografia, życiorys
- Neville Chamberlain - biografia, życiorys
- Eugeniusz Kwiatkowski - biografia, życiorys
- Władysław Grabski - biografia, życiorys
- Ignacy Daszyński - biografia, życiorys
- Jan Kucharzewski - biografia, życiorys
- Marian Langiewicz - biografia, życiorys
- Clement Attlee - biografia, życiorys