Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja Balfoura - założenia, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tak zwana „deklaracja Balfoura” to list autorstwa brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Arthura Jamesa Balfoura, list był adresowany do Lionela Waltera Rothschilda, przedstawiciela międzynarodowej Agencji Żydowskiej w Anglii. James Balfour w swoim liście oświadczył, że brytyjski rząd popiera inicjatywę utworzenia w Palestynie żydowskiego państwa, minister Balfour aprobatę brytyjskiej władzy przedstawił w następujących słowach „Rząd z przychylnością przygląda się zasiedlaniu narodowej siedziby Żydów, Palestyny, i dołoży wszelkich starań, aby cel ten został osiągnięty; jednocześnie nie zamierza uczynić nic, co ograniczyłoby prawa obywatelskie i religijne nie-żydowskich społeczności w Palestynie, albo status prawny i polityczny, jakim cieszą się Żydzi w innych krajach.” 

Balfour ogólnie wyrażał się ciepło o powstałym ruchu syjonistycznym, jego list był także czynnikiem zachęcającym Żydów do osiedlania się w Palestynie. Do wydania „deklaracji Balfoura” przyczynił się żydowski naukowiec, chemik, syjonista, Chaim Weizmann. Od 1914 r. toczyła się I wojna światowa, intensywnie zaangażowana militarnie Wielka Brytania przeżywała trudności zaoopatrzeniowe spowodowane brakiem acetonu, który był składnikiem...

Podobne wypracowania