Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja Balfoura - założenia, opracowanie

Tak zwana „deklaracja Balfoura” to list autorstwa brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Arthura Jamesa Balfoura, list był adresowany do Lionela Waltera Rothschilda, przedstawiciela międzynarodowej Agencji Żydowskiej w Anglii. James Balfour w swoim liście oświadczył, że brytyjski rząd popiera inicjatywę utworzenia w Palestynie żydowskiego państwa, minister Balfour aprobatę brytyjskiej władzy przedstawił w następujących słowach „Rząd z przychylnością przygląda się zasiedlaniu narodowej siedziby Żydów, Palestyny, i dołoży wszelkich starań, aby cel ten został osiągnięty; jednocześnie nie zamierza uczynić nic, co ograniczyłoby prawa obywatelskie i religijne nie-żydowskich społeczności w Palestynie, albo status prawny i polityczny, jakim cieszą się Żydzi w innych krajach.” 

Balfour ogólnie wyrażał się ciepło o powstałym ruchu syjonistycznym, jego list był także czynnikiem zachęcającym Żydów do osiedlania się w Palestynie. Do wydania „deklaracji Balfoura” przyczynił się żydowski naukowiec, chemik, syjonista, Chaim Weizmann. Od 1914 r. toczyła się I wojna światowa, intensywnie zaangażowana militarnie Wielka Brytania przeżywała trudności zaoopatrzeniowe spowodowane brakiem acetonu, który był składnikiem prochu kordytu, proch ten używany był przez brytyjską Królewską Marynarkę Wojenną. 

Wielka Brytania musiała znaleźć alternatywny sposób produkcji prochu, ponieważ przed wybuchem wojny Brytyjczycy uzyskiwali niezbędne składniki do produkcji prochu przez import, wojna światowa uniemożliwiła swobodny handel, dlatego trzeba było szukać rozwiązań zastępczych. Brytyjczycy postanowili szukać pomocy u Chaima Weizmanna, z prośbą o pomoc do Weizmanna zwrócił się Winston Churchill, pytał czy Weizmann pomógłby Brytyjczykom w produkcji niezbędnego acetonu. Weizmann użyczył swoje usługi Brytyjczykom, z przyjętych zobowiązań wywiązał się całkowicie, dzięki niemu brytyjska marynarka mogła kontynuować walkę. Po ukończeniu swoich prac Weizmann przedstawił idee syjonistyczne chcącym się odwdzięczyć Brytyjczykom, zachęcał ich do umożliwienia powstania państwa żydowskiego w Palestynie. 

Brytyjczycy mogli wyrazić aprobatę wobec żydowskich planów w Palestynie, ponieważ u kresu I wojny światowej Palestyna znalazła się pod ich kontrolą polityczną. Zasłużony dla Brytyjczyków, przewodniczący Światowej Organizacji Syjonistycznej, Chaim Weizmann, otrzymał poparcie od brytyjskiego rządu, sformułowane w deklaracji Balfoura, wobec projektu stworzenia państwa żydowskiego w Palestynie.

Podobne wypracowania do Deklaracja Balfoura - założenia, opracowanie