Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Neville Chamberlain - biografia, życiorys

Arthur Neville Chamberlain to brytyjski polityk I premier Wielkiej Brytanii w okresie 1937– 1940. Był również Kanclerzem Skarbu, na tym stanowisku poprawił sytuację gospodarczą, wprowadzając politykę łatwego dostępu do niskoprocentowych kredytów. Znany minister zdrowia w roku 1923 w czasie II wojny światowej przeprowadzał ustawy socjalne. W 1938 roku został premierem Wielkiej Brytanii. Prowadził politykę appeasementu. Jego działania skierowane były na cel, jakim było uspokojenie stosunków międzynarodowych, co sprowadzało się m.in. do stosowania ustępstw wobec Włoch i Niemiec. Taktyka ta była znana na świecie, miała za zadanie utrzymanie pokoju na świecie za wszelką cenę.

Urodził się 18 marca 1869 roku w Birmingham jako najstarszy syn Josepha Chamberlaina. Jego brat był politykiem. Edukację ukończył w Rughy School. Po ukończeniu szkoły Neville kontynuował edukację w Mason Science College. Po studiach rozpoczął pracę w firmie rachunkowej. Wyjechał wraz z żoną do Ameryki, aby uprawiać plantację agawy, jednak została zlikwidowana. 

Następnie, Chamberlain był przewodniczącym wielu firm i po tym okresie rozpoczął karierę polityczną. Został wybrany do rady miasta, po pewnym czasie wybrano go na burmistrza (1916). W 1918 roku wystartował w wyborach, odmówił objęcia stanowiska młodszego ministra w Ministerstwie Zdrowia. Chamberlain został wybrany przewodniczącym Partii Konserwatywnej w 1930 roku. W 1973 roku został premierem.

Polityka rządu opierała się na reformie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych oraz podwyższenia wieku opuszczania szkoły. W kwietniu 1938 roku Wielka Brytania podpisała porozumienie z Włochami. Premier odwiedził Hitlera i zawarł umowę, uczestniczył w konferencji w Monachium, na której zdecydowano oddać Niemcom Kraj Sudetów.

Po konferencji w Monachium premier dążył do ugody z Niemcami, uznał dyktaturę Franco w Hiszpanii. Dopiero wejście Hitlera do Czechosłowacji zmieniło politykę i poglądy Chamberlaina. Wraz z rozpoczęciem II wojny światowej nastąpił zmiana rządu brytyjskiego. 

Rząd brytyjski zachował obojętność wobec wojny w Finlandii, nie udzielił żadnego wsparcia. Dopiero w 1940 roku Anglia interweniowała, gdy Niemcy weszły do Danii. Rząd Chamberlaina podał się do dymisji w 1940 roku po inwazji Niemiec na Belgię, Danię i Luksemburg. Nowym premierem został Churchill. 

Podobne wypracowania do Neville Chamberlain - biografia, życiorys