Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Daszyński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Daszyński to polski polityk, reprezentant partii socjalistycznej, współzałożyciel PPSD, premier rządu lubelskiego w 1918 roku. Był również marszałkiem sejmu w okresie 1928-1930. 

Urodził się na Podolu jako syn urzędnika starostwa. W 1872 roku rozpoczął edukację w Zbarażu, nauczył się kilku języków. Po śmierci ojca zamieszkał z matką w Drohobyczu, tam też rozpoczął pierwszą pracę. W 1886 roku został nauczycielem znajomych dzieci. Dostał się na Uniwersytet Jagielloński, uczęszczał na wydział filozofii. Nie skończył studiów ze względu na trudną sytuację materialną.

Wyjechał do Szwajcarii, gdzie podjął studia w Zurychu. W tym czasie poznał Różę Luksemburg, Gabriela Narutowicza i Juliana Marchlewskiego. Po powrocie do kraju zamieszkał najpierw w Krakowie, a później we Lwowie. W Galicji chciał zjednoczyć ruch robotniczy. 7 listopada 1890 miał miejsce zgromadzenie, podczas którego podjęto decyzję o powołaniu do życia oficjalnej i legalnie działającej Partii Robotniczej. 

Po dostaniu się do parlamentu, Daszyński został szefem klubu poselskiego Związku Posłów Socjalno-Demokratycznego. W 1900 Ignacy Daszyński został ponownie wybrany do Rady Państwa. 12 maja 1902 Daszyński został radnym Krakowa....

Podobne wypracowania