Prezydent Wilson - charakterystyka prezydentury Woodrowa Wilsona. Opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Woodrow Wilson był 28 prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, kandydatem Partii Demokratycznej. Jego prezydentura (1913-1921) przypada na czas I wojny światowej. W głosowaniu powszechnym Wilson zdobył ponad 40% głosów, jednakże uzyskał dużą przewagę w głosowaniu elektorów, co zapewniło mu urząd prezydencki.
Objęcie prezydentury Woodrow Wilson rozpoczął od wydania trzech ważnych aktów prawnych, które w znaczący sposób wpłynęły na gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Były to: Underwood Act, który zmniejszał cła, Federal Reserve Act, dzięki której władze amerykańskie mogły w szerszy sposób dysponować skarbem oraz akt powołujący Federalną Komisję Handlu, która zajmowała się kontrolą uczciwości przedsiębiorców. Prezydentura Wilsona charakteryzuje się także ważnymi posunięciami socjalnymi, m.in. umożliwił on robotnikom tworzenie różnego rodzaju zrzeszeń i dał prawo do strajkowania, co więcej – zakazał pracy dzieci i skrócił dzień pracy robotników kolejowych do ośmiu godzin.
Wybuch I wojny światowej na kontynencie europejskim spotkał się w Stanach Zjednoczonych z decyzją o ich neutralności, którą prezydent ogłosił 4 sierpnia 1914 r. Decyzja ta, wraz z gospodarczymi i społecznymi regulacjami prezydenta, umożliwiła mu reelekcję w 1917 r.
W obliczu rozszerzających się działań wojennych i w wyniku m.in. zatopienia amerykańskiego statku pasażerskiego Lusitania (jego zatopienie miało miejsce już w 1915 r. ale było jednym z argumentów, jakie miały przekonać amerykańską opinię publiczną, ponieważ zginęło wówczas ponad 1100 pasażerów statku) Woodrow Wilson poprosił Kongres o wypowiedzenie wojny Niemcom – zaangażowanie USA w działania wojenne przyspieszyło zwycięstwo aliantów.
Woodrow Wilson zasłynął także, szczególnie w Polsce, wydaniem 14-punktowego aktu zawierającego cele, które zamierzały osiągnąć USA w wyniku wygranej wojny. Jednym z tych celów było utworzenie niepodległej Polski (punkt 13). Inne punkty to m.in.: postulat jawności porozumień międzynarodowych z wykluczeniem tajnych porozumień, wolność żeglugi na morzach, dążenie do zniesienia barier gospodarczych, także dążenie do minimalizacji zbrojeń. Punkt 14. Dotyczył utworzenia Ligi Narodów – za zaangażowanie w jej utworzenie prezydent został nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla.
Druga kadencja prezydenta Wilsona zakończyła się w marcu 1921 r.
Podobne wypracowania do Prezydent Wilson - charakterystyka prezydentury Woodrowa Wilsona. Opracowanie
- Kazimierz Bartel - biografia, życiorys
- Iwan Majski - biografia, życiorys
- Antoni Ponikowski - biografia, życiorys
- Neville Chamberlain - biografia, życiorys
- Eugeniusz Kwiatkowski - biografia, życiorys
- Władysław Grabski - biografia, życiorys
- Ignacy Daszyński - biografia, życiorys
- Jan Kucharzewski - biografia, życiorys
- Marian Langiewicz - biografia, życiorys
- Clement Attlee - biografia, życiorys
- Jerzy VI - biografia, życiorys
- Wojna opiumowa - wojny opiumowe w Chinach - opracowanie
- Oscar Romero - biografia, śmierć, zasługi
- Traktat brukselski - postanowienia, znaczenie, cele
- Pakt Bezpieczeństwa Pacyfiku - ANZUS - cele, organizacja, członkowie
- Doktryna Hallsteina - definicja, wyjaśnienie, opracowanie
- Wyścig kosmiczny - definicja, przebieg, opracowanie
- Zimna wojna - wyścig kosmiczny - skutki, znaczenie, opracowanie
- Zimna wojna - wyścig zbrojeń w trakcie zimnej wojny. Skutki, znaczenie
- Wyścig zbrojeń - traktaty - traktaty w sprawie zbrojeń. Opracowanie