Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Iwan Majski - biografia, życiorys

Iwan Majski to rosyjski polityk i historyk. Urodził się 7 stycznia 1884 roku w Kiłłowie, zmarł 3 września 1975 roku w Moskwie. Jego ojciec był Polakiem, lekarzem. Iwan wstąpił do SdPRR do mieńszewików, którzy sprzeciwiali się rewolucyjnemu kierunkowi rozwoju partii Lenina. 

Jako mieńszewik, Majski dążył do sojuszu z liberałami i inteligencją oraz sprzeciwiał się koncepcji dyktatury proletariatu. W 1908 roku opuścił kraj i wyjechał do Europy Zachodniej, gdzie przebywał około dziesięć lat. Powrócił do kraju i przeszedł do bolszewików. Kariera polityczna Majskiego rozwijała się dość szybko; początkowo został mianowany dyplomatą sowieckim w Finlandii i Japonii. 

W 1932 roku był ambasadorem w Wielkiej Brytanii aż do 1943 roku. W tym czasie podpisał w imieniu ZSRR porozumienie, które do historii przeszło pod nazwą Układ Sikorski-Majski (30 lipca 1941 roku). Pertraktacje dyplomatyczne miały na celu odnowić stosunki zerwane z dniem 17 września 1939 roku z chwilą agresji ZSRR na Polskę. Układ miał na celu podjęcie koalicji w walce z III Rzeszą w czasie II wojny światowej.

Po agresji III Rzeszy na ZSRR rząd brytyjski pośredniczył w rozmowach, które zmierzały do normalizacji stosunków dyplomatycznych Polaków i Sowietów. Układ został podpisany przez premiera rządu RP na uchodźstwie generała Władysława Sikorskiego i ambasadora ZSRR w Londynie. Uznawał, że traktaty radziecko–niemieckie z 1939 roku tracą moc, a ZSRR gwarantuje amnestię Polakom więzionym i zesłanym do obozów w ZSRR. Postanowiono również o utworzeniu armii polskiej na terenie ZSRR.

Majski od 1943 do 1946 był wiceministrem spraw zagranicznych ZSRR. W 1946 został wybrany na członka Akademii Nauk ZSRR. Aresztowano go w 1955 roku i więziono przez sześć lat za szpiegostwo. 

Podobne wypracowania do Iwan Majski - biografia, życiorys