Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy VI - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy VI to król Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1936–1952), cesarz Indii (1936–1947) oraz król Irlandii (1936–1949). Królem został po abdykacji brata, Edwarda VIII. 

Albert Fryderyk Artur Jerzy urodził się jako drugi syn Alberta. W momencie przyjścia na świat był czwartą osobą w kolejce do tronu, zaraz po dziadku, księciu Walii i starszym bracie. Jako małe dziecko uzyskał tytuł księcia Yorku. 

Albert był dzieckiem chorowitym, nieśmiałym, skłonnym do płaczu i niechętnym do nauki. Od 5. roku życia jąkał się, miał problemy z pisaniem i czytaniem. Po śmierci królowej Wiktorii, książę Yorku otrzymał tytuł księcia Kornwalii i Walii. Rodzice wysłali Alberta do wojska w Royal Naval College w Osborne House.

W 1913 roku dostał się do czynnej służby wojskowej, brał udział w bitwie jutlandzkiej w czasie I wojny światowej. Na okręcie marynarki odznaczył się odwagą i męstwem. Następnie rozpoczął służbę we RAF-ie, uzyskał licencję pilota. 

Po wojnie zaczął studia z ekonomii, historii i politologii w Cambridge. W 1920 roku został mianowany księciem Yorku, wraz z tym tytułem spadły na niego obowiązki reprezentowania królestwa na arenie międzynarodowej. 

W 1923 roku...

Podobne wypracowania