Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy VI - biografia, życiorys

Jerzy VI to król Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1936–1952), cesarz Indii (1936–1947) oraz król Irlandii (1936–1949). Królem został po abdykacji brata, Edwarda VIII. 

Albert Fryderyk Artur Jerzy urodził się jako drugi syn Alberta. W momencie przyjścia na świat był czwartą osobą w kolejce do tronu, zaraz po dziadku, księciu Walii i starszym bracie. Jako małe dziecko uzyskał tytuł księcia Yorku. 

Albert był dzieckiem chorowitym, nieśmiałym, skłonnym do płaczu i niechętnym do nauki. Od 5. roku życia jąkał się, miał problemy z pisaniem i czytaniem. Po śmierci królowej Wiktorii, książę Yorku otrzymał tytuł księcia Kornwalii i Walii. Rodzice wysłali Alberta do wojska w Royal Naval College w Osborne House.

W 1913 roku dostał się do czynnej służby wojskowej, brał udział w bitwie jutlandzkiej w czasie I wojny światowej. Na okręcie marynarki odznaczył się odwagą i męstwem. Następnie rozpoczął służbę we RAF-ie, uzyskał licencję pilota. 

Po wojnie zaczął studia z ekonomii, historii i politologii w Cambridge. W 1920 roku został mianowany księciem Yorku, wraz z tym tytułem spadły na niego obowiązki reprezentowania królestwa na arenie międzynarodowej. 

W 1923 roku ożenił się z Elżbietą Bowers-Lyon, która urodziła mu dwie córki: Elżbietę (królową Wielkiej Brytanii od 1952 roku) i Wiktorię. Mieszkali wraz córkami w Royal Lodge. Dzięki wpływom żony, podjął terapię u australijskiego logopedy; udało się zmniejszyć zaburzenia mowy i odzyskał pewność siebie. 

W styczniu 1936 roku zmarł król Jerzy, na tron wstąpił Edward VIII. Jednak długo nie był królem, ponieważ oświadczył, że poślubi rozwódkę. Temu małżeństwu sprzeciwiał się rząd, rodzina królewska i całe społeczeństwo. Edward VIII abdykował, jego następcą został brat Albert – zupełnie nieprzygotowany do bycia królem. Przyjął imię Jerzy VI. Koronacja na króla miała miejsce w 1936 roku.

Europa z każdym dniem zbliżała się do wojny. Król popierał politykę Chamberlaina, odwiedził Kanadę i USA. Podczas wojny nie wyjechał z kraju, pojawiał się publicznie wraz z żoną. Panowanie Jerzego VI był czasem rozpadu wielkiego Imperium Brytyjskiego. Wojna spowodowała wielkie straty, król czuł się coraz gorzej. W marcu 1949 Jerzy przeszedł operację nogi. Miał raka płuc i gardła. Jerzy VI zmarł we śnie, w swojej rezydencji w Sandringham. 

Podobne wypracowania do Jerzy VI - biografia, życiorys