Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eugeniusz Kwiatkowski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eugeniusz Kwiatkowski to polski wicepremier, minister skarbu, przemysłu i handlu. Jest znany jako autor planu 4-letniego II RP. 

Urodził się 30 grudnia 1888 roku w Krakowie, zmarł 22 sierpnia 1974 roku. Wychowywał się w niewielkiej miejscowości na granicy Podola i Wołynia. Uczęszczał do Gimnazjum Jezuitów w Bąkowicach. Studia rozpoczął w 1907 roku na Wydziale Chemii Technicznej we Lwowie, a następnie przeniósł się do Monachium, aby tam kontynuować kształcenie. W czasie studiów na Politechnice Lwowskiej należał do organizacji konspiracyjnych o charakterze niepodległościowym, tj. ZET i Zarzewie. Był członkiem Polskich Drużyn Strzeleckich. 

W okresie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, należał do Polskiej Organizacji Wojskowej. Po pracował w Głównym Urzędzie Zaopatrzenia Armii w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Wystąpił z wojska i podjął pracę jako dyrektor techniczny w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Chorzowie. 

Po 1926 roku został ministrem przemysłu i handlu w rządzie Kazimierza Bartla. Jako polityk był twórcą koncepcji modernizacji Polski. Dążył do rozbudowy kraju w układzie północ-południe. Wyrazem tej idei była budowa portu w Gdyni oraz poprawa infrastruktury na Śląsku....

Podobne wypracowania