Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Bartel - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Bartel to polski polityk, poseł na sejm i pierwszy premier polski po przewrocie majowym. Z wykształcenia matematyk, był rektorem Politechniki Lwowskiej, kierownikiem Ministerstwa Kolei Żelaznej. Został zamordowany po ataku Niemiec na ZSRR i zajęciu Lwowa przez Wehrmacht, ponieważ odmówił kolaboracji z nazistami. 

Bartel urodził się 3 marca 1882 roku we Lwowie. Naukę w szkole rozpoczął mając 16 lat, wcześniej chodził do cechu, gdzie przyuczał się do zawodu ślusarza. Następnie, dostał się na Politechnikę Lwowską, na wydział budowy maszyn. Studia zakończył w 1907 roku, otrzymał wyróżnienie, zatem pozostał na uczelni, pracował jako asystent i zrobił doktorat z geometrii. 

Wraz z wybuchem I wojny światowej został wcielony do armii Austro-Węgier, brał udział w walkach polsko-ukraińskich jako dowódca wojsk kolejowych. Dzięki temu powołano go na urząd ministra kolei żelaznej. W 1922 roku zasiadł w sejmie jako poseł i członek PSL „Wyzwolenie”. Przed zamachem majowym Piłsudski polecił Bartla na urząd premiera. 15 maja 1926 roku po dymisji Witosa, Bartel został premierem i ministrem kolei. Rząd Bartla prowadził aktywnie działalność, po wyborze Mościckiego na prezydenta, Bartel podał się do dymisji.

Po trzech...

Podobne wypracowania