Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Doktryna Trumana - znaczenie, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tak zwana „Doktryna Trumana” to powojenny program polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, jest nazywany także doktryną powstrzymywania komunizmu. 12 marca 1947 r. ówczesny prezydent USA Harry Truman wystąpił na forum amerykańskiego Kongresu, w swoim orędziu Truman skrytykował ekspansywną politykę Związku Sowieckiego. Prezydent oznajmił, że USA powinno pomagać narodom, które „opierają się agresji z zewnątrz lub próbom opanowania władzy siłą przez własną mniejszość”. Truman bezpośrednio odniósł się do sytuacji w Grecji i Turcji, powiedział że Stany Zjednoczone będą wspierać Grecję i Turcję poprzez pomoc wojskową i gospodarczą, aby zapobiec dostaniu się tych krajów pod sowiecką strefę wpływów. 

Ponadto prezydent uważał, iż reżimy totalitarne stanowią zagrożenie dla funkcjonowania wolnych narodów, międzynarodowego pokoju oraz narodowego bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. W swoim wystąpieniu Truman przedstawił doktrynę ukształtowaną przez myśl Georga Kennana. Wpływ na treść wystąpienia Trumana miało memorandum, które było analizą i prognozą powojennej polityki ZSRR. Dokument znany jako „Długi telegram”, autorstwa Georgea Kenanna, amerykańskiego ambasadora...

Podobne wypracowania