Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Reduta Ordona” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Reduta Ordona” to przykład liryki patriotycznej. Utwór powstał po upadku powstania listopadowego. Mickiewicz, który sam nie brał udziału w tym zrywie, wielokrotnie do niego wracał w swej twórczości, ukazując je jako przejaw bohaterstwa i patriotyzmu. Podobnie jak inne dzieła Mickiewicza, „Reduta Ordona” ma nieść pocieszenie, ukazywać sens powstania, które zakończyło się klęską.

Obrona reduty miała miejsce w 1831 roku, dowodził nią Julian Konstanty Ordon. Wiersz przedstawia wydarzenia z punktu widzenia adiutanta, Stefana Garczyńskiego. Opowiada on o przebiegu bitwy, której był uczestnikiem. Poeta świadomie minął się z faktami i przedstawił śmierć Ordona, choć w rzeczywistości dowódca przeżył eksplozję arsenału. Wiersz ma charakter epicki, opisuje układ sił i przebieg natarcia. Wyraża też emocje walczących, ich determinację i strach, kiedy zabrakło im amunicji.

Na początku Adiutant ukazuje przeważające siły wroga. Armia rosyjska jest znacznie bardziej liczna i lepiej uzbrojona, ma dwieście armat przeciwko sześciu. Ale żołnierze cara nie walczą o wolność, powoduje nimi raczej strach przed represjami ze strony dowódców. Bardziej boją się cara, niż śmierci w polu walki. Mickiewicz wskazuje...

Podobne wypracowania