Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski - „Treny” - „Tren XVIII” - interpretacja i analiza trenu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Człowiek jest istotą niezwykle zmienną. Podlega czynnikom, które są od niego niezależne. Jednocześnie błądzi, szukając swojej drogi, dokonuje wyborów, akceptuje bądź neguje to, co przynosi los. Jest podległy uczuciom, własnym ambicjom i pragnieniom. Przy tym wszystkim jawi się jako istota słaba, podatna na wpływy, jednak przejawiająca twórcze możliwości.

Cykl „Trenów” przedstawia właśnie istotę ludzką jako twór proteuszowy: przeobrażający się, zmieniający sposób widzenia świata. Kochanowski przedstawił różne oblicza bólu po stracie córki; od żalu i smutku, przez rozpacz, bunt, po uspokojenie i pocieszenie.

„Tren XVIII” znacząco różni się od poprzednich, które w swojej treści zawierały przede wszystkim oskarżenia, lamenty, a nawet zbliżały się do bluźnierstw. Stanowi modlitwę będącą suplikacją, a więc utworem o charakterze błagalnym. Po wielu zwątpieniach w sprawiedliwość Bożą, w wartość cnoty, moralności, w celowość losu, podmiot zdaje się wracać na dawną ścieżkę wiary chrześcijańskiej.

Autor zanegował wszystko, w co wierzył przed śmiercią córeczki. Zarówno pogląd nakazujący umiar, konieczność dążenia do harmonii i radości z tego, co się posiada,...

Podobne wypracowania