Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Witkacy „Szewcy” - Katastrofizm w „Szewcach” - opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Szewcy” Witkacego budują wizję świata w momentach przełomowych. Dramat skoncentrowany jest na zagadnieniu przełomu i rewolucji jako katalizatora przemian społeczno - politycznych. Ukazany przez autora świat jawi się jako rzeczywistość zdegenerowana, przeżarta wewnętrzymi podziałami i konfliktami, w której nie ma już miejsca na pozytywne uczucia i odruchy. Wszystkie wartościowe emocje zostają zastąpione marnymi substytutami (nie ma miłości, jest tylko pożądanie), kondycja ludzka zostaje sprowadzona do najbardziej pierwotnych instynktów i popędów.

Świat „Szewców” zmierza ku katastrofie. Rozdzierające go przemiany dążą nie w kierunku poprawy rzeczywistości, lecz ku jej zagładzie.

Witkacy prezentuje trzy odmienne modele ustroju polityczno-społecznego, każdy z nich za punkt wyjścia przyjmuje rewolucję i bunt. Owe trzy modele łatwo dają się wpisać w rzeczywistość historyczną: początkowo mamy kapitalizm, w którym klasy pracujące uciskane są przez arystokrację i burżuazję. Szewcy myślą o buncie, marzą o zrównaniu klas w hierarchii, o władzy w rękach robotników. Pierwsza przemiana dokonuje się jednak za sprawą Scurvy'ego i Dziarskich Chłopców pod przewodnictwem Gnębona Puczymordy. Zaprowadzają...

Podobne wypracowania