Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Cierpienia Młodego Wertera” - charakterystyka Lotty

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lotta, a właściwie Charlotta, to niespełniona miłość głównego bohatera powieści Johanna Wolfganga Goethego „Cierpienia młodego Wertera”. Prawdopodobnie pierwowzorem dla jej postaci, była wybranka serca niemieckiego poety, Charlotta Buff.

Lotta pochodziła z rodziny ubogiej, ale szlachetnej. Była córką komisarza książęcego. Od śmierci matki opiekowała się domem i młodszym rodzeństwem. Była osobą towarzyską, lubiła taniec, muzykę, literaturę i rozmowy z innymi ludźmi.

Bohaterka Goethego była kobietą o nieprzeciętnej urodzie, średniego wzrostu i zgrabnej postaci. Ubrana zawsze w białą sukienkę, z bladoróżowymi kokardami na ramionach i gorsecie. Lotta była osobą niezwykle optymistyczną, pogodną i serdeczną. Cieszyła się ze szczęścia innych ludzi.

Werter był dla niej niewątpliwie bratnią duszą. Łączyły ich wspólne zainteresowania, zamiłowanie do sztuki oraz nietypowa wrażliwość na świat. Lotta uwielbiała przebywać w towarzystwie młodzieńca. Rozmowy z nim dawały jej dużo satysfakcji. Obdarzyła do serdeczną i prawdziwą przyjaźnią. Osoba Wertera nie była Lotcie obojętna. Była świadoma jego uczucia, kilkakrotnie odwzajemniała jego zaloty. Łączyła ją z nim głęboka więź. Przeżywała wewnętrzne rozdarcie - wahała się pomiędzy miłością do Wertera i Alberta, któremu już dawno obiecała rękę. Nie będąc w stanie zranić uczuć narzeczonego i złamać danej mu wcześniej przysięgi, ograniczyła kontakty z Werterem. Była wierna Albertowi, którego mimo wszystko bardzo kochała.

Lotta wzięła ślub z Albertem w tajemnicy przed głównym bohaterem. Chorobliwa zazdrość Wertera budziła bowiem w niej lęk. Widząc, że każde kolejne spotkanie, przynosi młodzieńcowi coraz większe cierpienie, prosi, by całkowicie zaprzestali spędzania razem czasu. W głębi duszy czuła coś więcej, niż tylko przyjaźń do Wertera. Na wieść o samobójstwie młodzieńca, Lotta popadła w ciężką chorobę, co uniemożliwiło jej ostatnie pożegnanie z przyjacielem-kochankiem podczas pogrzebu.

Powieść „Cierpienia młodego Wertera” Goethego jest przede wszystkim historią o niespełnionej miłości dwojga młodych ludzi. Zarówno Lotta, jak i Werter, przeżywają zawód miłosny. Lotta, bierze ślub z Albertem,jednak nie koi to jej wątpliwości, nie wie, czy słusznie postąpiła. Załamie, które przeżyła po śmierci Wertera, jest dowodem na to, że bohaterka darzyła go wielkim uczuciem. 

Podobne wypracowania