Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Mazowsze” - interpretacja, analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt.: „Mazowsze” powstał latem 1943 roku. Został podzielony na siedem fragmentów pełniących niejako rolę pieśni w stylizowanym na mikro-epopeję wierszu o tematyce historycznej. Podmiot liryczny zestawia tu wydarzenia kilku narodowowyzwoleńczych powstań połączonych przestrzenią Mazowsza, które jest mu szczególnie bliskie - nazywa je „moim Mazowszem”. „Ja” mówiące przybiera rolę narratora wszechwiedzącego, odbywając wędrówkę przez epoki, których z pewnością nie mógł zobaczyć na własne oczy, które zna jednak doskonale z opowieści poprzednich pokoleń, czując dzięki temu ich bliskość na tyle, iż kreuje samego siebie jako naocznego świadka.

Utwór posiada konstrukcję klamrową dzięki analogicznym obrazom występującym w pierwszej i ostatniej strofie. Zostaje tu opisany krajobraz Mazowsza jako zbiorowej mogiły powstańców przychodzących jedni po drugich, by spełnić obowiązek wobec Ojczyzny i polec w ukochanej ziemi. Bitewna zawierucha zostaje za każdym razem pochłonięta przez ciszę lasu i nadwiślańskiej przyrody, która - obojętna na dramatyczne wydarzenia - wraca zawsze do swego majestatycznego spokoju.

Obrazy powstań z...

Podobne wypracowania