Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Siłaczka” - charakterystyka elity przedstawionej w utworze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Miałkość i stagnacja umysłowa elity niewielkiej społeczności Obrzydłówka to mur, z którym zderzyły się „młodzieńcze idylle” doktora Pawła Obareckiego, głównego bohatera „Siłaczki” Stefana Żeromskiego. Elitę miasteczka stanowili hrabiowie, ksiądz, aptekarz i felczer, cyrulicy oraz sędzia. Spotykali się oni często, grywając w wista i dyskutując o interesach, które okażą się być lukratywne i przyniosą im zysk - kosztem pozostałych, ubogich mieszkańców miasta.

Po przyjeździe do Obrzydłówka Obarecki rozpoczął praktykę lekarską i z młodzieńczym zapałem zaczął propagować idee naprawy funkcjonowania społeczności miasteczka. Niestety, spotkało się to z oporem aptekarza i felczera, którzy skutecznie utrudniali doktorowi działalność. Oni to oczerniali lekarza, szykanowali i podjudzali mieszkańców, odciągali pacjentów i skutecznie uprzykrzali życie. Sami, w rozmowach z młodym idealistą, przyjmowali z chłodną wyniosłością i pobłażliwością jego pomysły i udawali, że nie widzą sposobności poprawy opieki zdrowotnej, ani nie czują się w obowiązku do pomocy biednym. Wygodnictwo i wyraźna awersja do jakichkolwiek zmian wypływała z konfliktu interesów, jaki zachodził pomiędzy działalnością aptekarza...

Podobne wypracowania