Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Hemingway „Słońce też wschodzi” - opracowanie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść „Słońce też wschodzi” powstała w czasie pobytu Ernesta Hemingwaya w Hiszpanii w czasie wojny domowej. Ukazała się w 1926 roku wywołując niemałe zamieszanie w światku towarzyskim Paryża, z łatwością rozpoznano bowiem w jej bohaterach sylwetki autentycznych postaci tworzących w okresie międzywojennym barwne środowisko amerykańskiej bohemy w stolicy Francji. Utwór możemy wobec tego przyporządkować do gatunku tzw. powieści z kluczem.

W kreacji głównego bohatera, Jake’a Barnes’a, odnajdujemy bardzo wiele rysów samego Hemingwaya – jest on początkującym pisarzem, czerpiącym pełnymi garściami z uroków czyhających na młodego człowieka w każdym zaułku magicznego Paryża, o bardzo silnej predylekcji do spożywania alkoholu, w którym topi trudne wspomnienia z frontu I wojny światowej. Zakochuje się w Lady Brett Ashley, wdowie po baronie, która z kolei bez większych skrupułów korzysta ze swych uroków, stale poszerzając listę adoratorów i kochanków. Jej postać jest ponoć wiernym wzorem Lady Duff Twysden, do której Hemingway zapłonął bardzo intensywnym, choć zupełnie nietrafionym afektem. W powieści odnajdujemy wiele złośliwych uwag pod adresem licznych „przyjaciół”...

Podobne wypracowania