Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Romantyczność”, Bolesław Leśmian „Dziewczyna” - analiza porównawcza utworów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Romantyczność” Adama Mickiewicza to utwór datowany na rok 1821, wydany natomiast rok później wraz z całym tomem „Ballady i romanse”. To właśnie ten zbiór przez krytyków uważany jest za początek polskiej ballady oraz manifest nowej epoki - romantyzmu. „Dziewczyna” Bolesława Leśmiana to dzieło powstałe ponad sto lat później. Ukazało się ono w tomie „Napój cienisty” z roku 1936. Pomimo tej różnicy czasowej, obydwa utwory ze sobą korespondują.

Wiersz Adama Mickiewicza opowiada historię Karusi - dziewczyny, która widzi ducha swojego ukochanego - Jasieńka. Pogrążona w rozmowach ze zjawą, nie dostrzega ona zupełnie świata realnego. Wokół niej pojawia się wielu ludzi. Jej uczucia rozumie lud prosty, który nawołuje do mówienia pacierzy, a pogląd ten podziela podmiot liryczny. Kontrastem jest natomiast postać mędrca, który poprzez szkiełko i oko nie widzi niczego nadzwyczajnego. W drugiej części utworu: refleksyjno - polemicznej, podmiot liryczny wypowiada następujące słowa: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie / Niż mędrca szkiełko i oko”. W ten sposób apeluje on o zwrócenie uwagi na nowe wymiary życia, bliższe ludziom,...

Podobne wypracowania