Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Stachura - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edward Stachura jest postacią legendarną, wzorem postawy buntowniczej oraz ikoną samotnictwa i nieumiejętności odnalezienia się w tradycyjnym społeczeństwie. Jest zaliczany do grona tzw. poetów przeklętych, a więc skandalistów, outsiderów, którzy nie starali się na siłę wpasować w schematy moralne i kulturowe epoki. Podobnie jak wielu przedstawicieli tej „formacji”, Stachura popełnił samobójstwo.

Artysta urodził się w 1937 roku we Francji, zmarł natomiast w 1979 r. Dzieciństwo twórcy „Siekierezady” nie należało do najłatwiejszych. Przez pierwsze kilka lat mieszkał z rodzicami, którzy poszukiwali pracy we Francji, jednak jeszcze we wczesnym dzieciństwie przeniósł się do Polski, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej w Aleksandrowie Kujawskim. Stachura nie był wybitnym uczniem, jednak od najmłodszych lat przejawiał talenty plastyczne. Literaturą zainteresował się dzięki koledze, z którym chodził do szkoły. Pasja pisania tak go wciągnęła, że zrezygnował z planowanych studiów elektronicznych. Zdał maturę, jednak z wynikami lepszymi z przedmiotów ścisłych niż humanistycznych. Złożył papiery do Wyższej Szkoły Plastycznej w Gdańsku, jednak nie został przyjęty.

W tym czasie...

Podobne wypracowania