Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” - charakterystyka Orgona

Orgon jest jedną z najbarwniejszych postaci komedii Moliera. Obok Tartuffe’a jest głównym bohaterem komedii Moliera. Jej głównym tematem jest łatwowierność i przewrotność ludzka oraz to jak łatwo ludzie ulegają manipulacjom.

Orgon przechodzi swoistą ewolucję od całkowitego zaślepienia wątpliwymi zaletami tytułowego bohatera, przez okres niedowierzania, zwątpienia, po agresję w stosunku do mężczyzny, w którym pokładał tyle nadziei, który stać się miał jego zięciem i przejąć cały majątek.

Jest zafascynowany Tartuffe'em, który wydaje mu się wzorem człowieka prawego i pobożnego. Jest tak zaślepiony jego osobą, że przestaje myśleć racjonalnie. Żadne inne sprawy się dla niego nie liczą. Nawet wiadomość, że jego żona w bardzo złym stanie leżała cały dzień w łóżku nie jest w stanie go wzruszyć.

Irracjonalność zachowania Orgona sięga szczytu, kiedy okazuje się, iż jest w stanie poświęcić nawet zgodę panującą w rodzinie, by tylko niczym nie urazić Tartuffe'a.

Mężczyzna nie dostrzega obłudy sublokatora. Wierzy, że leżenie krzyżem, skromność, jałmużna i modlitwa są prawdziwymi zachowaniami Tartuffe’a. Postrzegamy więc pana domu nie jako człowieka złego, popierającego dwulicowość i dewocję, ale jako mężczyznę...

Podobne wypracowania