Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lewis Carroll - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawdziwe nazwisko Lewisa Carolla to Charles Lutwidge Dodgson. Pisarz urodził się 27 stycznia 1832 w Daresbury. W swoim życiu był pisarzem i poetą, a także matematykiem i fotografem. Ukończył Uniwersytet Oxfordzki, gdzie studiował matematykę. Po studiach, od 1855 roku, był wykładowcą w Church College.

W 1877 przyjął święcenia diakonatu w kościele anglikańskim (jego ojciec był anglikańskim duchownym).

Napisał ok. 250 prac naukowych dotyczących matematyki i logiki, a także kryptografii (nauka zajmująca się m.in. systemami algorytmicznymi). Są one opatrzone prawdziwym nazwiskiem autora, gdyż swojego pseudonimu Carroll używał tylko w przypadku twórczości artystycznej.

Jest uważany za jednego z najlepszych portrecistów dzieci XIX wieku oraz za prekursora fotografii artystycznej. Z wielkim zamiłowaniem fotografował zwłaszcza małe dziewczynki, również rozebrane, co było powodem pomówień na jego temat, jednak Carroll nigdy nie robił zdjęć dzieciom wbrew ich woli i wbrew woli ich rodziców (na sesjach fotograficznych byli obecni rodzice modelek).

Debiut literacki Carrolla to wydany w 1856 r. poemat „Solitude” („Samotność”), który ukazał się w czasopiśmie „The Train”.

Rozgłos...

Podobne wypracowania