Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mojżesz na Górze Synaj – Dziesięć Przykazań

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Góra Synaj jest rzeczywistym szczytem górskim wznoszącym się na terenie dzisiejszego Egiptu, w południowej części półwyspu Synaj. W historii chrześcijaństwa odegrała ona rolę szczególną, stając się miejscem przekazania narodowi wybranemu Bożych Praw. Mojżesz przyprowadził pod nią Izraelitów wywiedzionych kilka miesięcy wcześniej z niewoli egipskiej, pod którą plemię żyło od przeszło trzystu lat.

W chwili dotarcia na puszczę synajską Izraelici wyraźnie odczuwali już trudy podróży i coraz głośniej szemrali przeciwko prorokowi z powodu niedoli i niepewnego losu, na jaki skazywała ich wędrówka. Bóg polecił wtedy Mojżeszowi udanie się na Górę Synaj, gdzie zapowiedział swoje zstąpienie pod postacią obłoku tak, by cały lud mógł usłyszeć przekazywane mu Prawo. Owo niecodzienne spotkanie miały poprzedzić przygotowania całego obozu, właściwe dla dni świątecznych. Bóg przykazał też, aby żaden z Izraelitów poza Mojżeszem nie zbliżał się do góry w czasie kazania, bowiem nawet samo jej dotknięcie miało grozić śmiercią.

Trzeciego dnia, zgodnie z ustaleniami, Mojżesz przyprowadził swój lud pod Synaj poruszany nieustannymi wstrząsami i okryty dymem pochodzącym z ognistego słupa,...

Podobne wypracowania