Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eurypides - biografia, życiorys

Eurypides przyszedł na świat około 480 roku przed naszą erą, na wyspie Salaminie. Jego ojciec był bogatym ziemianinem ateńskim, a na imię było mu Mnesarchos. Prawdopodobnie pisarz mieszkał w nadmorskiej grocie. Jest to jednak wyłącznie legenda i nie mamy pewności, czy rzeczywiście jest to prawda. Był najmłodszy z trójki wybitnych greckich tragediopisarzy. Zapisał się w historii literatury jako najwybitniejszy twórca swojej epoki, obok Ajschylosa i Sofoklesa. Stworzył ok. dziewięćdziesięciu dwóch dzieł, z których przetrwało jedynie siedemnaście tragedii oraz jeden dramat satyrowy. Inspirował się mitami, które nie należały do grona tych najpopularniejszych, ale były równie ciekawe i piękne jak pozostałe.

W swoich utworach przedstawiał np. wydarzenia z historii Grecji. Przykładem może być wojna Sparty z Atenami z V wieku p.n.e, a więc wydarzenie pisarzowi współczesne. Było to o tyle zaskakujące, że w światopoglądzie Eurypidesa wojny nie stanowiły sposobu na rozwiązanie konfliktu. Być może wymowa dzieł o tej właśnie tematyce miała za zadanie uzmysłowienie społeczeństwu bezsensowności działań militarnych. Oprócz tego typu przedstawień scenicznych, dotyczących spraw związanych z polityką kraju, sam nigdy nie zaprzątał sobie nią głowy.

Artysta wyróżniał się znacząco na tle pozostałych tragików. Szukał innych form wyrazu, kształtu przedstawienia i inspiracji, po które pozostali nie sięgali. Dużą rolę w jego dziełach odgrywała muzyka, a mniejszą chór. W przeciwieństwie do innych twórców i powszechnie przyjętego modelu tragedii, Eurypides niejednokrotnie rozgraniczał problemy, o których śpiewał chór od głównej akcji toczącej się na scenie. Te zabiegi odbierane były ze szczególnie dużą dozą sceptycyzmu. Jego poglądy, jak na ówczesne czasy, były dość wywrotowe. Nie uważał, aby bogowie stworzyli instytucję państwa, nie wierzył w demokrację ateńską, która pogrążona była w kryzysie i sądził, iż każdy powinien mieć równe prawa i obowiązki. Zarówno jego zdanie wygłaszane na tematy związane z krajem, jak i nietypowe podejście do tragedii spowodowały, że Eurypides stał się obiektem ataków. W związku z tak wielką „niepopularnością” udał się do Aten, gdzie trafił na dwór króla Archealosa I. Tam też, w roku 406 p.n.e., zmarł.

Podobne wypracowania do Eurypides - biografia, życiorys