Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eurypides - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eurypides przyszedł na świat około 480 roku przed naszą erą, na wyspie Salaminie. Jego ojciec był bogatym ziemianinem ateńskim, a na imię było mu Mnesarchos. Prawdopodobnie pisarz mieszkał w nadmorskiej grocie. Jest to jednak wyłącznie legenda i nie mamy pewności, czy rzeczywiście jest to prawda. Był najmłodszy z trójki wybitnych greckich tragediopisarzy. Zapisał się w historii literatury jako najwybitniejszy twórca swojej epoki, obok Ajschylosa i Sofoklesa. Stworzył ok. dziewięćdziesięciu dwóch dzieł, z których przetrwało jedynie siedemnaście tragedii oraz jeden dramat satyrowy. Inspirował się mitami, które nie należały do grona tych najpopularniejszych, ale były równie ciekawe i piękne jak pozostałe.

W swoich utworach przedstawiał np. wydarzenia z historii Grecji. Przykładem może być wojna Sparty z Atenami z V wieku p.n.e, a więc wydarzenie pisarzowi współczesne. Było to o tyle zaskakujące, że w światopoglądzie Eurypidesa wojny nie stanowiły sposobu na rozwiązanie konfliktu. Być może wymowa dzieł o tej właśnie tematyce miała za zadanie uzmysłowienie społeczeństwu bezsensowności działań militarnych. Oprócz tego typu przedstawień scenicznych, dotyczących spraw związanych z polityką kraju, sam nigdy nie zaprzątał sobie...

Podobne wypracowania