Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kornel Makuszyński - charakterystyka twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kornel Makuszyński urodził się ósmego stycznia 1884 roku w Stryju, a zmarł trzydziestego pierwszego lipca 1953 roku w Zakopanem. Zadebiutował mając 14 lat, a jego pierwsze utwory wydano, gdy miał zaledwie lat 16. Ukończył uniwersytet Lwowskia następnie studiował w Paryżu. Był członkiem Polskiej Akademii Literatury a od 1994 roku przyznawana jest nagroda literacka jego imienia.

Makuszyński jest przede wszystkim znany ze swojej twórczości dla dziecii młodzieży. Warto jednak wspomnieć, że pisywał też utwory przeznaczone dla dorosłych, liczne felietony i opowiadania dotyczące spraw zakopiańskich, ponieważ tam spędził ostatnie lata swojego życia. Do najbardziej znanych utworów dla dzieci należą niewątpliwie „ Przygody Koziołka Matołka”. Jest to zabawna opowieść o pewnym koziołku, który wyruszył w świat w poszukiwaniu Pacanowa. Tam bowiem podobno podkuwano kozy. Losy bohatera są pełne niespodziewanych przygód i zwrotów akcji. Rysunki do książki wykonał Marian Walentynowicz, z którym także i później współpracował Makuszyński.

Inne, równie znane utwory dla dzieci i młodzieży to : „ Awantura o Basię”, „ Panna z mokrą głową”, „ Szatan z siódmej klasy”...

Podobne wypracowania