Kornel Makuszyński - charakterystyka twórczości
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Kornel Makuszyński urodził się ósmego stycznia 1884 roku w Stryju, a zmarł trzydziestego pierwszego lipca 1953 roku w Zakopanem. Zadebiutował mając 14 lat, a jego pierwsze utwory wydano, gdy miał zaledwie lat 16. Ukończył uniwersytet Lwowskia następnie studiował w Paryżu. Był członkiem Polskiej Akademii Literatury a od 1994 roku przyznawana jest nagroda literacka jego imienia.
Makuszyński jest przede wszystkim znany ze swojej twórczości dla dziecii młodzieży. Warto jednak wspomnieć, że pisywał też utwory przeznaczone dla dorosłych, liczne felietony i opowiadania dotyczące spraw zakopiańskich, ponieważ tam spędził ostatnie lata swojego życia. Do najbardziej znanych utworów dla dzieci należą niewątpliwie „ Przygody Koziołka Matołka”. Jest to zabawna opowieść o pewnym koziołku, który wyruszył w świat w poszukiwaniu Pacanowa. Tam bowiem podobno podkuwano kozy. Losy bohatera są pełne niespodziewanych przygód i zwrotów akcji. Rysunki do książki wykonał Marian Walentynowicz, z którym także i później współpracował Makuszyński.
Inne, równie znane utwory dla dzieci i młodzieży to : „ Awantura o Basię”, „ Panna z mokrą głową”, „ Szatan z siódmej klasy” oraz „ Szaleństwa panny Ewy”. Wszystkie te powieści do dziś cieszą się ogromną popularnością, ponieważ poruszają problemy uniwersalne, bez względu na okoliczności i czas historyczny. „ Awantura o Basię” jest wspaniałą opowieścią pełną humoru o malej dziewczynce, która przez pomyłkę trafia do domu obcych ludzi. Mimo wielu nieporozumień, członkowie nowej rodziny pokochali Basię i dobrze o nią zadbali. „ Panna z mokrą głową” to historia dziewczynki Irenki, którą można nazwać łobuzem. Nie zachowuje się ona jak panienka z dobrego domu, lubi psocić, jeździć konno i wspinać się na drzewa, Wydaje się, że jest niemądra i nieodpowiedzialna. Kiedy jednak umiera jej ojciec, a rodzina traci dom, dziewczynka potrafi zachować zimną krew i stara się rozwiązać problemy. Także „ Szatan z siódmej klasy” to wspaniała powieść, która szczególnie podoba się chłopcom. Opisuje ona historię ucznia siódmej klasy, który razem ze swoim nauczycielem rozwiązuje zawiłe zagadki. Innymi znanymi dziełami artysty są „ Legenda o wawelskim smoku”, „ Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki”.
Kornel Makuszyński poświęcił swoje życie i twórczość przede wszystkim dzieciomi młodzieży. Pisał dla nich książki i opowiadania, był też w stałym kontakcie ze swoimi czytelnikami. Znana jest historia o jednym z jego małych fanów, który przed śmiercią odwiedził artystę i wręczył mu białą różę.
Podobne wypracowania do Kornel Makuszyński - charakterystyka twórczości
- Krystyna Siesicka „Jezioro osobliwości” - charakterystyka Wiktora
- Eurypides - biografia, życiorys
- Sławomir Mrożek „Tango” - Symbolizm w „Tangu” Mrożka
- Czesław Miłosz „Tak mało” - interpretacja i analiza wiersza
- Średniowiecze - Filozofia średniowiecza w skrócie, przedstawiciele
- Twórczość Norwida jako kontynuacja i przekroczenie tradycji romantycznych
- Jarosław Iwaszkiewicz „Matka Joanna od aniołów” - problematyka opowiadania
- Ignacy Krasicki „Gdyby” - interpretacja, opracowanie satyry
- Wacław Potocki „Pospolite ruszenie” - interpretacja, opracowanie utworu
- Dorota Terakowska „Poczwarka” - streszczenie
- Wiosna - Opowiadanie o wiośnie
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - charakterystyka Konrada
- Motyw rodziny w literaturze - opracowanie
- Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - powieść współczesna
- Bolesław Prus „Faraon” - powieść Prusa a prawda historyczna
- Adam Mickiewicz „Niepewność” - interpretacja, opracowanie wiersza
- [„Posłuchajcie, bracia miła”] - „Lament świętokrzyski” - interpretacja, geneza, analiza
- Leon Kruczkowski „Niemcy” - szkoła solidarności człowieka z innymi
- „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej - list Helenki do Pani Eweliny
- Nawiązania do antyku - Antyk w literaturze późniejszych epok - omów temat na wybranych przykładach literackich