Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dorota Terakowska „Poczwarka” - streszczenie

„Poczwarka” to piękna i wzruszająca opowieść o rodzinie, która musi zmagać się z przeciwnościami losu.

Adam i Ewa są małżeństwem. Zdobyli wykształcenie oraz dobrą pracę. Mają wspaniały dom i pieniądze. Jedyne czego brakuje im do szczęścia to dziecko. Ewa zachodzi w ciążę. Przyszli rodzice snuli wspaniałe palny na przyszłość. Mieli nadzieję, że dziecko spełni ich ambicje i marzenia. Adam chciał mieć syna, ale kiedy rodzi się dziewczynka również jest bardzo szczęśliwy. Dla niego ważna jest przede wszystkim realizacja oczekiwań związanych z nowym członkiem rodziny.

Niestety, wszystkie nadzieje legły w gruzach, ponieważ nowo narodzone dziecko ma zespół Downa. Rodzicie przeżywają szok, a ich życie zamienia się w prawdziwą tragedię. Początkowo Adam i Ewa planują zostawić dziecko w szpitalu lub oddać do specjalnie przystosowanego ośrodka. Po pewnym czasie jednak matka zaczyna mieć wątpliwości, ponieważ w głębi serca nie chce porzucić córki. Po rozmowie z innymi matkami w szpitalu postanawia wychować Marysię, którą nazywa Myszką. Adam jest przeciwny tej decyzji, ale w końcu cała rodzina wraca do domu.

Myszka cierpi nie tylko na zespół Downa, ale także na wiele innych dodatkowych schorzeń. Mimo cierpienia jest pogodnym dzieckiem, które pragnie nawiązać kontakt z rodzicami. Ewa opiekuje się córeczką i bardzo powoli uczy się cieszyć z macierzyństwa. Natomiast Adam nadal nie akceptuje dziecka. Wyprowadza się z małżeńskiej sypialni, a noce spędza w swoim gabinecie. W końcu w domu staje się gościem i nie dba o kontakt z rodziną. Tymczasem Ewa chcąc dowiedzieć się więcej o chorobie córki zaczyna czytać medyczne poradniki. Odkrywa niezwykłą wartość dziecka i cieszy się wspólnymi chwilami.

Natomiast Myszka w swoim pokoju na strychu przeżywa niesamowite chwile. Mimo ułomności ma niezwykłą wyobraźnię i wrażliwość, które pozwalają jej przetrwać nawet bardzo trudne momenty. Adam obserwuje swoją żonę i córkę. Widząc nić porozumienia między nimi zaczyna żałować swojej decyzji i odrzucenia Myszki. W ukryciu przegląda książki żony, aby dowiedzieć się więcej na temat choroby. Wtedy odkrywa swoją wewnętrzna tajemnicę, mianowicie przypomina sobie dawno wyrzuconego z pamięci brata, który cierpiał na zespół Downa. To otwiera mu oczy na zaistniałą sytuację i próbuje powrócić do kręgu rodziny. Rodzice i córka nie cieszą się szczęściem zbyt długo. Myszka umiera, ale w ostatnich chwilach swojego życia doświadcza także miłości ojca.

Adam i Ewa wkrótce doczekali się drugiego dziecka, a dzięki doświadczeniom z Myszką potrafili w pełni wykorzystać daną im drugą szansę.

Podobne wypracowania do Dorota Terakowska „Poczwarka” - streszczenie