Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Broniewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polski poeta i tłumacz, ur. 17 grudnia 1897 r. w Płocku, w rodzinie inteligenckiej. Nieoficjalnie debiutował na łamach gazetki szkolnej Gimnazjum w Płocku, którą redagował. W latach szkolnych działał w Organizacji Młodzieży Niepodległościowej.

W wieku 17 lat wstąpił do Legionów Piłsudskiego, walczył w bitwie pod Jastkowem. Był internowany za udział w kryzysie przysięgowym (odmowa złożenia przysięgi wierności Austrii). Po odzyskaniu wolności zdał maturę i dostał się na Uniwersytet Warszawski, lecz w listopadzie 1918 r. znów zaciągnął się do armii. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Otrzymał Srebrny Krzyż Virtuti Militari i Krzyż Walecznych.

Powrócił na studia filozoficzne, działając jednocześnie w POW. Stopniowo jego poglądy się radykalizowały i po śmierci Narutowicza Broniewski wstąpił do ZNMSu.

Od roku 1923 współpracował z pismem „Nowa Kultura”, publikował m.in. w „Skamandrze” czy w „Wiadomościach Literackich”. W 1925 r. jego wiersze zostały wydane w tomiku „Wiatraki”, otwierającym jego karierę poetycką. Za najlepsze wiersze debiutu Broniewskiego uważa się te, opisujące przeżycia wojenne poety. Utwory te są przesycone tragizmem, zawierają kolokwializmy i prozaizmy,...

Podobne wypracowania