Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Ojciec Goriot” Balzaca jako przykład powieści realistycznej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tendencje realistyczne w powieści europejskiej pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku. Honoriusz Balzak należał do jej czołowych twórców, pisząc cały cykl powieści objęty ogólnym tytułem „Komedia ludzka”. Do tego zbioru należy także powieść „Ojciec Goriot”. Realizm powieści polegał przede wszystkim na próbie obiektywnego przedstawienia wiarygodnych zdarzeń, ukazaniu życia zwykłego bohatera na tle szerokiej panoramy społeczeństwa.

Tytułowym bohaterem powieści Balzaka jest paryski kupiec, a więc przedstawiciel klasy średniej. Zgodnie z założeniami gatunku nie jest to postać ponadprzeciętna. Goriot ma zdolności do prowadzenia handlu, od pozycji zwykłego robotnika dochodzi do sporej fortuny zamożnego kupca. Robi udane interesy, ale wszystko w granicach prawdopodobieństwa, jest zapobiegliwy, oszczędny i ma trochę szczęścia. To, co wyróżnia bohatera, to jego bezgraniczna miłość do córek. Goriot kocha swoje dzieci i jest wobec nich bezkrytyczny, spełnia wszystkie ich zachcianki, a kiedy trzeba - odsuwa się w cień. Oczywiście bohater  musi być pod pewnym względem wyjątkowy, aby być bohaterem powieści. Balzak ogranicza się tu do jednej, można rzec, słabości, a ponadto, dla uwiarygodnienia takiej postawy, przedstawia...

Podobne wypracowania