Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - charakterystyka Barbary Niechcic

Barbara Niechcic jest bohaterką „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. Jest postacią ambiwalentną, w odbiorcach wzbudza tyle samo sympatii, co irytacji. W czasie trwania akcji przechodzi przemianę – z samolubnej idealistki i marzycielki w doświadczoną przez życie kobietę.

Poznajemy ją jako kobietę dwudziestopięcioletnią, o czarnych, krótko obciętych włosach, twarzy drobnej acz hardej i szczerej, która postanawia uczyć się krawiectwa. Owa decyzja podyktowana jest rozczarowaniem spowodowanym przez zawód miłosny. Józef Tolibowski, wielka miłość Barbary, wybrał związek z bogatą panną. Zrozpaczona i zawiedziona bohaterka postanawia rzucić marzenia o studiach humanistycznych i zostaniu literatką.

Kiedy poznaje Bogumiła, ten nie robi na niej dużego wrażenia. Właściwie, Barbara nawet nie pamięta, że go poznała. Cichy, niczym nie wyróżniający się mężczyzna nie jest w stanie zająć miejsca Tolibowskiego w sercu Barbary. Jednak gdy Bogumił prosi ją o rękę, bohaterka się zgadza. Jej decyzji przyświecał pragmatyzm, a nie miłość. Myśl o staropanieństwie nie była zachwycająca, dzięki Bogumiłowi mogła stać się żoną, a w przyszłości matką.

Gdyby na tym zakończyć charakterystykę Barbary, powstałby obraz rozpieszczonej introwertyczki,...

Podobne wypracowania