Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles - biografia, twórczość, dzieła

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sofokles do dziś uważany jest za jednego z najwspanialszych tragików świata. Jego twórczość wpłynęła na kulturę Europy i to nie tylko w dziedzinie dramatu, ale również literatury i sztuki. Innymi słowy - gdyby nie Sofokles dzisiejszy świat wyglądałby zupełnie inaczej.

Poeta urodził się ok. 496 p.n.e. w Kolonos a zmarł w roku 406 p.n.e. w Atenach. Urodził się w bogatej rodzinie, której zależało na edukacji syna. Pobierał więc nauki, rozwijał się umysłowo i fizycznie. Debiutował mając około dwudziestu ośmiu lat, biorąc udział w zawodach dionizyjskich. Pokonał wtedy sławnego pisarza tragedii, Ajschylosa. W takich konkursach zdobył pierwsze miejsce aż dwadzieścia cztery razy. Nie tylko tworzył, ale zajmował się też polityką. Pełnił funkcję stratega, skarbnika, a nawet komisarza w sprawie katastrofy morskiej.

Jego pasją były tragedie. Sam Arystoteles nazwał je idealnymi tragediami greckimi. Były zbudowane na starożytnych zasadach piękna. Przestrzegały nakazu jedności miejsca, czasu i akcji. Najbardziej znanymi dziełami są „Antygona” i „ Król Edyp”. Tytułowa bohaterka Antygony została ukarana przez władcę - Kreona - ponieważ sprzeciwiła się jego woli. Zabroniono jej pochować brata, ponieważ uznany był za zdrajcę....

Podobne wypracowania