Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Harasymowicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Harasymowicz-Broniuszyc to polski poeta ur. 24 lipca 1933 w Puławach. Był założycielem grup poetyckich: Muszyna (działającej w latach 1957–1963) i Barbarus. Należał do pokolenia „Współczesności”. Jego debiut to proza poetycka i wiersze, które ukazały się w 1953 r. w „Życiu Literackim”. Pierwszy tomik wierszy Harasymowicza, „Cuda”, wydano w 1956 roku. Później  jego wiersze publikowano również w „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”, a także na łamach „Dziennika Polskiego”.

Jego poezja jest niezwykle opisowa; mitologie, które tworzył sprawiają wrażenie realnych dzięki bardzo szczegółowym obrazom. Narzuca się w tych wierszach zauroczenie pięknem przyrody i fascynacja folklorem. Widać w nich również zainteresowanie poety kulturą Łemków. Są to bowiem sfery pociągające dla wyobraźni twórczej, dostarczające niezliczonych inspiracji.

W poezji Harasymowicza występują dwie tonacje: pogodna, dziecinna, żartobliwa oraz ciemna, niespokojnai okrutna. Współgrają w niej także dwa światy: realny i fantastyczny. Poezja ta ma niejednokrotnie charakter egocentryczny czy wręcz narcystyczny.

To z utworu Harasymowicza...

Podobne wypracowania