Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Świętoszek” - charakterystyka Marianny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Budując postacie kobiece, postarał się Molier o różnorodność i kontrastowość. Pani Pernelle jest dewotką ślepo zapatrzoną w Tartuffe’a, Elmira to spokojna, stateczna pani domu potrafiąca wykorzystać swoje wdzięki i spryt w realizacji własnych planów, Doryna natomiast to pyskata, zadziorna, ale jednocześnie poczciwa służąca, której zależy na szczęściu domowników. Na tym tle rysuje się Marianna jako eteryczna, niepewna siebie i nieumiejąca walczyć o własne prawa młoda kobieta.

Marianna jest córką Orgona i Elmiry. Nie zajmuje ona kluczowego miejsca wśród innych bohaterów. Planuje małżeństwo z Walerym, które może nie dojść do skutku przez decyzję ojca. Orgon, pozostając bowiem pod wpływem Tartuffe’a, chce aby właśnie jego poślubiła.

Marianna kocha Walerego i chce wyjść za niego za mąż, jednak z drugiej strony nie chce sprzeciwiać się woli ojca, którego decyzje pozostają dla niej najważniejsze. Na krytykę zasługuje jej bierność i brak zdecydowania wynikające być może z posłuszeństwa wobec rodzica, być może z tchórzostwa.

Dziewczyna bowiem nie podejmuje żadnych działań, by odwieść ojca od irracjonalnego pomysłu. To pokojówka Doryna i narzeczony Walery bardziej starają się...

Podobne wypracowania