Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Tuwim - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julian Tuwim (1894-1953) to jeden z tych pisarzy, którego twórczość poznajemy już we wczesnym dzieciństwie. Któż z nas nie zna bowiem onomatopeicznej „Lokomotywy”, „Ptasiego radia” i pełnego humoru „Słonia Trąbalskiego”? Dlatego też kontakt z tekstami Juliana Tuwima bywa najczęściej wprowadzeniem małego dziecka w fascynującą grę słów właściwą poezji.

Poeta urodził się w Łodzi i wychowywał w rodzinie żydowskiej. Wcześnie zdradza zainteresowanie językiem oraz możliwościami jego przetwarzania. Jako nastolatek dokonuje pierwszych prób przełożenia literatury polskiej na język esperanto. Tłumaczone przez Tuwima wiersze zostają opublikowane przez „Pola Esperantisimo” (1911-1914). Po ukończeniu gimnazjum w Łodzi, w 1916 rozpoczyna studia filozoficzne oraz prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.

Debiutuje utworem „Prośba” (1913) w „Kurierze Warszawskim”. W latach 1916-1919 współpracuje z „Pro Arte et Studio”. Jest współzałożycielem grupy poetyckiej Skamander oraz czasopisma pod tym samym tytułem. Ponadto, Tuwim przez szereg lat współpracuje jako tekściarz z kabaretami, m.in. z „Bi – Ba – Bo”, „Pikadorem”,...

Podobne wypracowania